Dersigo gizlilik ve güvenlik politikaları gereği kişisel verilerinizin korunması hususu önem arz etmektedir. Konuyla ilgili aydınlatma metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Odaklanmayı Arttırma Sırları

Odaklanma Arttırma Sırları

Odaklanma terimi özellikle sınava hazırlanan öğrencilerin sıkça karşılaştığı bir terim. YKS uzun bir maraton olduğu için birçok aday ya yolun yarısında pes ediyor ya da dikkati dağılmaya başladığı için çalışma süresi ile elde ettiği başarı oranının dengeli olmadığı görülüyor. Uzun soluklu çalışma gerektiren bu tür sınav maratonlarında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Başarının sırrı sadece çok çalışmak değildir. Bu nedenle siz değerli adayların YKS maratonunda etkili ve verimli bir ders çalışma süreci geçirmeniz, bunun sonucu olarak da başarı elde edebilmeniz için sistemli, teknik, planlı ve en önemlisi de odaklanarak ders ve konulara ilişkin çalışmalarınızı gerçekleştirmelisiniz.

YKS, 9. Sınıf dersleri başta olmak üzere 4 yıllık lise eğitim hayatı boyunca işlenen birçok konuyu kapsar. Bu kadar geniş ders ve konu dağılımına sadece 12. Sınıfta yapılan hazırlık çalışması ile yetebilmek çok zor olsa da imkansız değil. Bu amaçla verimli çalışmak ve başarı elde edebilmek için odaklanma sorununuzun minimum seviyede olması gerekir. Odaklanma sorunu yaşamadığınız zamanlarda çalıştığınız ders ve konuları daha rahat öğrenebileceğiniz gibi, aklınızda daha uzun kalacağı için daha verimli olur. Bu nedenle odaklanma problemi yaşatacak durum, ortam ve şartlardan mümkün olduğunca uzak durmanızda fayda var. Şimdi sizlere odaklanmanızı arttıracak bazı sırları paylaşıyoruz.

İlginizi Çekebilir: Pi Sayısının Ortaya Nasıl Çıktığını Biliyor Musunuz?

İdeal Bir Çalışma Ortamı Odaklanma Üzerine Etkisi Nedir?

Ders çalışma ortamının sade olmasına özen gösterin. İmkanınız var ise sadece sizin kullanabileceğiniz bir oda ya da alan olmasını tercih edin. Dikkatinizi dağıtacak ya da sizi rahatsız edecek görüntü ve ses çıkaran materyalleri çalışma ortamında bulundurmayın. Aynı zamanda kendi çalışma prensibinize göre bilgi notlarınızı göz önünde tutabileceğiniz alanlar belirleyin. Fakat bu notların çok fazla dikkat çekici olmamasına da özen gösterin. Masa ve sandalye de ders çalışırken bedensel rahatlığınızı sağlayacak materyaller kullanın. Ortam ışığının gözlerinizi yormayacak şekilde bir parlaklığa sahip olduğundan emin olun. Son olarak ders çalışmaya kısa bir ara vermek istediğiniz zamanlarda kendiniz rahat hissedeceğiniz bir koltuk da çalışma odanızda bulundurabilirsiniz.

  • Cep Telefonu, Bilgisayar ve Tabletlerden Uzak Durma

Günümüzde sosyal medya platformları ile çok fazla vakit geçirildiği için uzun soluklu ders çalışma maratonlarında bu tür uygulamalardan mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Bu platformlar odaklanma sorunu yaşamanıza neden olabilir. Bu amaçla ders çalışma ortamınızda, ders çalışmak için kullanmayacak iseniz cep telefonu, bilgisayar ve tablet gibi teknolojik ürünler bulundurmayın. Bu tür teknolojik ürünlere, gelen mesajlar ve uyarılar dikkat dağıtıcı olabileceği gibi, sizin ders çalışmaya konsantre olmanıza da engel olur. Özellikle zor olduğu düşünülen ders ve konular çalışılırken bu tür materyallerin çalışma ortamında bulunması sizin tam olarak odaklanmanıza engel olacağı gibi, dersten kaytarmanıza da neden olabilir.

  • Doğru Beslenme ve Özgüvenli olma ve Düzenli Bir uyku

Uzun soluklu ders çalışma maratonlarında kişisel olarak önemli olan üç nokta bulunur. Bunların ilk doğru beslenmedir. İnsan beyni ne kadar çok çalışırsa bedeni de o kadar enerjiye ihtiyaç duyar. Bu nedenle doğru beslenmek çok önemlidir. Ders çalışma öncesinde ya da esnasında ağır gıdaların tüketilmesi bedenin ağırlaşmasına neden olacağı için bu da dikkatin dağılmasına ve odaklanma sorununun ortaya çıkmasına neden olur.

Düzenli uyku vücudun dinç kalmasına yardımcı olur. Belli bir uyuma ve uyanma periyoduna sahip olan adayların daha dikkatli bir ders çalışma süreci geçirdikleri bilinmektedir. Son olarak özgüveninizi hiç kaybetmeyin. Uzun soluklu çalışmalarda bazen yorulacaksınız, bazen sıkılacaksınız bazen de kendinizi başarısız olarak da göreceksiniz. Bu duygu geçişlerinde kendi özgüveninize dayanarak ders çalışma disiplininden kopmamanız son derece önemli.

İlginizi Çekebilir: Dersigo Mu Dijital Okul Mu?

  • Kendi Kapasitenizin Farkına Varın

Her adayın kendi kapasitesini bilmesi ve bu doğrultuda ders çalışma planı yapması son derece önemlidir. Kendi kapasitesini bilen adaylar daha uygun çalışma planları ile yollarına devam ederek başarı oranını da arttırırlar.

  • Ulaşılabilir Hedefler Belirleyin

Ders çalışma uzun soluklu bir maraton olduğu için odaklanma sorunu yaşayabilirsiniz. Bu süreçte sizi motive edecek hedefler belirleyerek yolunuza devam edin. Bu hedefler haftalık ya da aylık ders çalışma hedefleri olabileceği gibi,  yapılan denemede elde edilmek istenen bir başarı sırası da olabilir. Motivasyonunuzun en üst düzeyde olması için uzun soluklu hedeflere de ihtiyaç duyarsınız. Örneğin okumak istediğiniz üniversite ya da bölüm sizleri motive edebilir. Fakat bu hedefin kendi kapasitenize, ders çalışma performansınıza uygun ulaşılabilir olması gerekir. Aksi takdirde kısa süre içerisinde nasıl olsa ulaşamam psikolojisine girebilir ve ders çalışma maratonuna erkenden veda edebilirsiniz.

  • Tecrübeli Kişilerden Destek Alın

Ders çalışma maratonu bir tecrübe işi olarak da bilinir. Bu süreçte odaklanma oldukça önemlidir.  Sizden önce bu maratonu yaşayan öğretmenleriniz, aile bireyleriniz ya da arkadaşlarınızdan bu konuda destek almanız ders çalışmada motivasyonunuzu ve odaklanmanızı arttırabilir.

En Çok Okunan Yazılarımız

Odaklanma Arttırma Sırları

Odaklanmayı Arttırma Sırları

Odaklanma terimi özellikle sınava hazırlanan öğrencilerin sıkça karşılaştığı bir terim. YKS uzun bir maraton olduğu için birçok aday ya yolun yarısında pes ediyor ya da

Daha Fazla »
TYT Biyoloji Konuları Nelerdir TYT Biyoloji Konuları Nelerdir

TYT Biyoloji Konuları

TYT Biyoloji konuları her öğrenci tarafından merak edilmektedir. ÖSYM tarafından her yıl üniversiteye giriş sınavı yapılır. Üniversiteye giriş sınavına Yüksek Öğrenim Kurumları Sınavı yani YKS

Daha Fazla »
TYT Matematik Konuları

TYT Matematik Konuları

TYT Matematik konuları üniversiteye giriş aşaması olan 2 sınavın ilkinde yer alır. Bilindiği üzere üniversite giriş sınavı iki aşamadan oluşur. Bu aşamaların ilki genelde temel

Daha Fazla »
TYT Ne Demek

TYT Ne Demek?

TYT lise ve dengi okullardan mezun olan öğrencilerin üniversitelerdeki bölümlere yerleşebilmeleri için geçmeleri gereken bir sınavdır. Bu sınava Yüksek Öğretim Kurumları adı verilir. Kısacası YKS

Daha Fazla »

TYT Türkçe Konuları

TYT Türkçe konuları birçok aday tarafından merak ediliyor. Öncelikle sınav hakkında küçük bir bilgi vererek ardından TYT Türkçe konularına birlikte bakalım. Değerli öğrenciler üniversiteye giriş

Daha Fazla »
TYT Soruları Nelerdir

TYT Soruları

TYT sınavı üniversiteye giriş sınavının ilk adımı olarak karşımıza çıkar ki TYT soruları sınavın büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Genelde lise 9. sınıf derslerinden ve konularından

Daha Fazla »
SOSYAL