Dersigo gizlilik ve güvenlik politikaları gereği kişisel verilerinizin korunması hususu önem arz etmektedir. Konuyla ilgili aydınlatma metnine buradan ulaşabilirsiniz.

%50 İndirimin Bitmesine :

Gün
Saat
Dk
Sn

LGS Puan Hesaplama

Dünyanın ilk meta eğitim projesi Dersigo, dilediğin yerden dilediğin zaman konular öğrenebileceğin, soru çözebileceğin veya canlı anlatımlar alabileceğin bir eğitim uygulamasıdır.

LGS Puan Hesaplama

LGS Puanı Hesaplama

SONUÇLAR

Puan Türü
Tam Puan
LGS
-

LGS Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

LGS sınavına hazırlanan adayların birçoğu sınav öncesi LGS puan hesaplama konusu için yoğun mesai harcıyor. LGS denemelerinde aldığı puanı hesaplayarak istediği bölüm için ne kadar daha puana ihtiyacı olduğunu öğrenebiliyor. Testlere verdiği cevaplar sonucunda doğru ve yanlışlarını hesaplayarak LGS puanına yakın bir puan bulabiliyor. Aday bu yöntemle LGS sınavından aldığı puan ve yaptığı net sayısını da hesaplıyor.

LGS puan hesaplaması yapılırken adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevaplarının sayısı belirlenir. Ardından doğru ve yanlış cevap sayıları kullanılarak adayların LGS sonucu hesaplanır. LGS sınav hesaplaması yapılırken aşağıdaki adımlar izlenir:

LGS Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

  • Sözel ve sayısal derslerin içerisinde yer alan her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları bulunur.
  • Sına giren her öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı hesaplanırken ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılır ve sonuç elde edilir.
  • Her bir alt teste ait ortalama, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü sonucunda hesaplanır.
  • Her bir alt teste ait standart sapma hesaplanırken ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılır.
  • Her bir öğrenciye ait her bir alt testin standart puanı hesaplanırken o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonucu hesaplama yapılır.
  • Bazı öğrenciler Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olabilir. Bu öğrencilerin Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ağırlıklı standart puanı, bu öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün o testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması sonucu elde edilir.
  • Tüm testlerin ağırlıklı standart puanları birbiri üzerine eklenir yani toplanır. Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) hesaplanır.
  • Cevap anahtarında hata olması durumunda bu husus Merkez Sınav Kurulu kararı ile teyit edilirse soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirilir.
  • MEB tarafından yayınlanan kılavuzda yer alan katsayılara baktığımız zaman; LGS Türkçe 4 puan, Fen Bilimleri 4 puan, Matematik 4 puan, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 1 Puan, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1 Puan ve Yabancı Dil 1 Puan olarak görürüz.

YKS puan hesaplama konularına kolay konulara öncelik vererek çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede konuları daha kalıcı öğrenerek soru çözebilirsiniz. Bu tutum LGS sınavı çalışma sürecinizi de olumlu şekilde etkileyecektir.

LGS çalışmada bir diğer önemli husus geçmiş senelere göre soru dağılımlarına bakmaktır. Konu çalışırken sayı olarak çok fazla soru çıkan konulara bakmanızı öneririz. Ya da siz en çok soru çıkan konuları araştırmakla zaman kaybetmeyin. Dersigo ekibi olarak en çok soru çıkan konuları sizler için araştırdık bile. Dersigo’da bulunan her bir sorunun LGS formatına uygun olduğunu belirtelim.

Sistemli çalışmanın yanı sıra günlük ve planlı bir çalışma sistemi de sizlere başarıyı getirecektir. Puan hesaplama Size uygun planı yaparak sizi başarıya ulaştıracak olan Dersigo.com’a hemen gel, sen de başarıya geç kalma!