Dersigo gizlilik ve güvenlik politikaları gereği kişisel verilerinizin korunması hususu önem arz etmektedir. Konuyla ilgili aydınlatma metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Puan Hesaplama

YKS – LGS doğru ve yanlış cevap sayılarınızı girerek puanlarınızı hızlıca hesaplayabilir ve sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

YKS 2023

Hangi dersten ne kadar net yaparsam puanım ne olur? Hesaplayalım mı?
YKS 2024 - Dersigo

LGS 2023

Hangi dersten ne kadar net yaparsam puanım ne olur? Hesaplayalım mı?

LGS – YKS Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Adayların birçoğu YKS – LGS sınavı öncesi girdiği denemelerde YKS – LGS puan hesaplaması yapabilmek için yoğun mesai harcıyor. Bu sayede YKS – LGS denemelerinde kaç puan yaptıklarını hesaplayarak eksiklerini kapatmaya çalışıyor. Ayrıca istediği bölüm için ne kadar daha puana ihtiyacı olduğunu da bu yolla öğrenebiliyor. Testlere verdiği doğru ve yanlış cevap sayılarını öğreniyor ve YKS – LGS puan hesaplamasını net bir şekilde yapabiliyor. Bu şekilde adayın YKS – LGS sınavından aldığı puan ve yaptığı net sayısı da belirleniyor.

YKS – LGS Puan hesaplaması yapılırken ilk olarak sınava giren her adayın ayrı ayrı testlere verdiği doğru ve yanlış cevapları hesaplanır. Ardından doğru ve yanlış cevap sayıları kullanılarak adayın sınavdan aldığı net hesaplanır.

YKS – LGS sınav hesaplaması aşağıdaki gibi yapılır:

  • YKS – LGS kısmı için öğrencinin netleri: Türkçe=1.32 Matematik=1.32 Sosyal Bilimler=1.36 Fen Bilimleri=1.36 katsayıları ile çarpılır.

YKS puan hesaplama sınavına giren tüm öğrenciler YKS – LGS sınavına girmek zorundadır. YKS – LGS, YKs sınavının 1. Oturum sınavı olarak karşımıza çıkar. YKS – LGS sınavına girmeyen adayların puanı hesaplanamaz. Ön lisans bölümleri için YKS – LGS sınavı yeterli olsa da lisans bölümleri için ikinci bir sınava girmek gerekmektedir. Lisans programlarını tercih etmek isteyen adaylar AYT oturumuna da girmekle yükümlüdür.

2023 YKS – LGS 120 sorudan oluşur ve YKS – LGS sınav süresi 135 dakikadır.

2023 YKS puanı hesaplanırken YKS – LGS’nin %40’ı alınır.

YKS – LGS sınavına hazırlanırken ilk olarak konu çalışması yapılır. Konulara çalışırken kolay konulara öncelik vermeniz sizleri motive edecektir. Bu sayede konuları daha kalıcı bir şekilde öğrenecek ve soru çözeceksiniz. Bu durum YKS – LGS sınavına olan tutumunuzu da olumlu yönde etkileyecek. Ancak bazı konularda temel bilginiz varsa ve konular yeterli düzeyde ise YKS – LGS sınavına eksik olduğunuz konuları çalışarak başlayabilirsiniz. Eksik olduğunuz ya da sizi zorlayan konularda soru çözmek ilk zamanlarda size zor gelebilir ancak Dersigo sizin için yaptığı planla size adım adım konuyu öğreteceği için zor konu kavramını hayatınızda bir daha göremeyeceksiniz.  

YKS – LGS sınavında Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri sınavlarına ait sorular karşınıza çıkacak. Dersigo YKS – LGS sürecinin tamamında sizin yanınızda olarak zorlandığınız konuları öğrenmenize ve soru çözme sürecinizi hızlandırmanıza da yardımcı olacaktır.

“Türkçe ya da Matematik dersleri ile aranız iyi ancak Fen Bilimleri ile ilgili problemleriniz mi var? Ya da sizi zorlayan kısım Sosyal Bilimler mi? Benim konularla aram iyi ancak zaman yönetimi ile ilgili yardıma ihtiyacım var?” Tüm bu sorularınızın yanıtı Dersigo platformunda sizleri bekliyor. YKS – LGS ve AYT sürecinde sizi en çok ne zorluyor? Neye ihtiyacınız var? İyi bir öğretmene mi? İyi bir koça mı? Yoksa iyi bir rehbere mi? Dersigo tam da bu süreçte size iyi bir öğretmen iyi bir rehber ve iyi bir koç olacak.

İnternet üzerinden birçok site gezmek ya da incelemek yerine size sınavı kazandıracak bir rehbere mi ihtiyacınız var: Dersigo! Web sitemizde YKS – LGS ve AYT sınavlarına ait kaliteli kaynaklar ve soru çözümleri için kaliteli soru bankaları yer almaktadır. Siz de binlerce soruya tek bir tıkla ulaşabilişiniz.

YKS – LGS sınavında hedeflediğiniz puanlara ulaşmak için mutlaka birçok yayınevinden farklı birçok kaynaktan soru çözmeniz gerekmektedir. Soru çözümünün yanı sıra iyi bir rehberle hedeflediğiniz puanlara ulaşabilirsiniz. Dersigo.com YKS – LGS sürecinde size iyi bir rehber olmak için geldi. Hemen Dersigo.com’a gel, sen de binlerce soru arasından dilediğin soruyu çöz! Konulara hakim ol!