Dersigo gizlilik ve güvenlik politikaları gereği kişisel verilerinizin korunması hususu önem arz etmektedir. Konuyla ilgili aydınlatma metnine buradan ulaşabilirsiniz.

AYT Kaç Sorudan Oluşuyor?

AYT soru sayısı

Üniversite sınavına girecek olan adayların girebileceği ikinci oturuma Alan Yeterlilik Testi AYT soru sayısı 160’tır. Bu AYT oturumunda üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerine yerleşmek isteyen öğrenciler ter dökerken sadece 2 yıllık Önlisans bölümlerine kaydolacak öğrenciler ise sadece TYT oturumuna girmek ile yetinebilir. AYT oturumu, TYT oturumunun aksine her öğrencinin kendi alanı ile ilgili olan kısma girmesi ve sorumlu olduğu soruları çözmesi gereken bir oturumdur. Bu oturumda tüm öğrenciler aynı sorulardan ve konulardan sorumlu tutulmazlar. Bu nedenle bu oturuma Alan Yeterlilik Testi adı verilmiştir.
AYT oturumunda üniversitelerin sayısal, eşit ağrılık ve sözel puan türleri ile girilebilen bölümlere yerleşmek amacıyla belli bir başarı puanı ve sıralamasına sahip olunması gerekir. Bu amaçla aday öğrenciler, hangi puan türünde hesaplamaya ve sıralamaya dahil olmak istiyorlar ise o puan türündeki derslerin sorularını çözmeleri gerekir.

AYT Dersler ve Konuları Hangi Sınıf Ders Ve Konularını Kapsar?

AYT oturumu biraz daha özel bir sınav diyebiliriz. Bunun nedeni bu oturumda her öğrencinin kendi alanı ile ilgili soruların sorulması ve bu soruların da TYT oturumundaki konu ve sorulara göre daha nitelikli olması diyebiliriz. Bu nedenle AYT oturumunda hedeflenen puana ulaşabilmek için çalışma metodunun ve çalışma disiplininin daha nitelikli olması gerekir. AYT oturumuna ilişkin çalışmalara başlamadan önce ilk olarak AYT soru sayısı ve oturumda çıkan konu ve soruların hangi sınıf müfredatına dahil olduğunu bilmek ve bu müfredata göre çalışma yapmak gerekir. AYT oturumu liselerin 11. sınıf ve 12. sınıflarında anlatılan derslerin konularından hazırlanan sorulardan oluşur. Genel olarak 11. sınıf ve 12. sınıf konuları çıksa da aslında bu konulara dair soruların çözülebilmesi için 9. sınıf ve 10. sınıf konularının da yeterli düzeyde öğrenilmesi gerektiği için AYT oturumu tüm lise sınıflarındaki müfredat konularını kapsar diyebiliriz.

AYT Oturumunda Hangi Dersten Kaç Soru Çıkıyor?

Öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri de AYT oturumunda hangi derslerden sorumlu oldukları ve bu derslerden kaç soru çıkacağı konusudur. İlk olarak AYT sınavında 160 adet sorunun bulunduğunu belirtelim. Fakat tüm öğrenciler bu 160 sorunun tamamından sorumlu değillerdir. Her öğrenci kendi alanındaki soruları çözeceği için bir öğrencinin sorumlu olduğu soru sayısı 80 adet ile sınırlı diyebiliriz. Fakat başka alanlardaki puanının da hesaplanmasını ve değerlendirmeye alınmasını isteyen öğrenciler asıl sorumlu oldukları alan sorularının haricinde diğer alan sorularını da çözebilirler. Şimdi AYT sınav sorularının sayısına dair bilgileri sizlere aktarıyoruz. AYT’de Matematik dersinden 40 adet, Fen Bilimleri dersinden 40 adet, Türk Dili ve Edebiyatı ile Sosyal Bilimler 1. bölüm dersinden 40 adet ve Sosyal Bilimler 2 dersinden de 40 adet soru çıkmaktadır. Bunun haricinde ayrıca yabancı dil bölümünde okuyan alan öğrencileri için de 80 adet YDT sınav sorusu bulunmaktadır.

AYT Oturumunda Hangi Alan Sorularını Çözeceğim?

Değerli öğrenciler AYT soru sayısı 160 olarak karşımıza çıkar. Bu fazla soru sayısı sizleri endişelendirmesin. Çünkü siz ilk olarak sadece alanınız ile ilgili olan 80 adet sorudan sorumlusunuz. Bu nedenle ilk olarak çözmeniz gereken alan sorularına odaklanmanız ve bu soruları tam olarak çözüp emin olduktan sonra başka alanlardaki puanlarınızın hesaplanması için diğer alan sorularına bakmanız yeterlidir. Şimdi alan alan hangi öğrencinin hangi derslerden sorumlu olduğunu sizlere aktarıyoruz. İlk olarak Sözel bölüme ilişkin alan puanının hesaplanmasını isteyen öğrenciler AYT oturumuna Türk Dili ve Edebiyatı ile Sosyal Bilimler 1. bölüm dersinden sorulan 40 adet soru ile Sosyal Bilimler 2 dersinden sorulan 40 adet soruya ilişkin kısımları çözmeleri yeterli olacaktır.
Eşit ağırlık bölümünde kendi alan puanının hesaplanmasını isteyen adaylar ise 40 adet Matematik sorusu ile 40 adet Türk Dili ve Edebiyatı ve Sosyal Bilimler 1. bölüm sorusundan sorumludurlar. Bu öğrenciler verilen sürede sadece bu 80 adet soruyu çözerek kendi eşit ağırlık alan puanının hesaplanmasını isteyebilirler.

Sayısal bölümünde kendi alan puanının hesaplanmasını isteyen adaylar ise 40 adet Matematik dersi soruları ile 40 adet Fen Bilimleri dersi sorularından sorumludurlar. Bu öğrenciler de sadece bu iki alan dersi sorularını çözerek sayısal alan puanlarının hesaplanmasını isteyebilirler.

Bu alanların dışında ayrıca yabancı dil bölümüne ilişkin kendi alan puanının hesaplanması isteyen öğrenciler 80 adet YDT sınav sorusundan sorumludurlar. Bu öğrencilerin diğer hiçbir alan sorusuna ilişkin sorumlulukları bulunmaz.

Değerli öğrenciler görüldüğü üzere sınavında AYT soru sayısı sabittir. Aslında sorumlu ve zorunlu tutulduğunuz soru sayısının az olduğu bir oturumdur. Bu nedenle ilk olarak kendi alan sorularınıza konsantre olmanız, verilen süreyi en verimli şekilde bu alan sorularının doğru cevaplandırılmasında kullanmanız halinde başarılı ve rahat bir sınav geçirebilirsiniz. Eğer vaktiniz kalmış ve tüm alan sorularınızı en verimli şekilde çözmüş iseniz dilerseniz diğer alan sorularına da bakabilir ve başka alan puanlarınızın hesaplanmasını isteyebilirsiniz. Fakat burada unutmamanız gereken asıl nokta, ilk ve öncelikli olan kendi alan derslerinizden yeterli bir başarı puanı almak olmalıdır. Aksi takdirde hem kendi alan derslerinizden yeterli puan alamayabileceğiniz gibi diğer haricen çözdüğünü alan sorularının da size ekstra bir faydasının olmadığını acı bir tecrübe ile öğrenebilirsiniz. Bu nedenle sınav sonrası üzülmemek için ilk olarak kendi alan derslerinize yeterli önemi vermeli ve gereken zamanı ayırmalısınız.

En Çok Okunan Yazılarımız

Odaklanma Arttırma Sırları

Odaklanmayı Arttırma Sırları

Odaklanma terimi özellikle sınava hazırlanan öğrencilerin sıkça karşılaştığı bir terim. YKS uzun bir maraton olduğu için birçok aday ya yolun yarısında pes ediyor ya da

Daha Fazla »
TYT Biyoloji Konuları Nelerdir TYT Biyoloji Konuları Nelerdir

TYT Biyoloji Konuları

TYT Biyoloji konuları her öğrenci tarafından merak edilmektedir. ÖSYM tarafından her yıl üniversiteye giriş sınavı yapılır. Üniversiteye giriş sınavına Yüksek Öğrenim Kurumları Sınavı yani YKS

Daha Fazla »
TYT Matematik Konuları

TYT Matematik Konuları

TYT Matematik konuları üniversiteye giriş aşaması olan 2 sınavın ilkinde yer alır. Bilindiği üzere üniversite giriş sınavı iki aşamadan oluşur. Bu aşamaların ilki genelde temel

Daha Fazla »
TYT Ne Demek

TYT Ne Demek?

TYT lise ve dengi okullardan mezun olan öğrencilerin üniversitelerdeki bölümlere yerleşebilmeleri için geçmeleri gereken bir sınavdır. Bu sınava Yüksek Öğretim Kurumları adı verilir. Kısacası YKS

Daha Fazla »

TYT Türkçe Konuları

TYT Türkçe konuları birçok aday tarafından merak ediliyor. Öncelikle sınav hakkında küçük bir bilgi vererek ardından TYT Türkçe konularına birlikte bakalım. Değerli öğrenciler üniversiteye giriş

Daha Fazla »
TYT Soruları Nelerdir

TYT Soruları

TYT sınavı üniversiteye giriş sınavının ilk adımı olarak karşımıza çıkar ki TYT soruları sınavın büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Genelde lise 9. sınıf derslerinden ve konularından

Daha Fazla »
SOSYAL