Dersigo gizlilik ve güvenlik politikaları gereği kişisel verilerinizin korunması hususu önem arz etmektedir. Konuyla ilgili aydınlatma metnine buradan ulaşabilirsiniz.

AYT Dersleri Nelerdir?

AYT Dersleri Nelerdir

Üniversite bölümlerinden herhangi birine yerleşebilmek için belli aşamaları geçmek gerekir. Özellikle yazılı sınav anlamında ÖSYM tarafından çalışmalar yürütülür. Bu çalışmalar neticesinde üniversite sınavı olarak da bilinen Yükseköğrenim Kurumları Sınavı adı altında, adaylar aşamalı bir sınava tabi tutulurlar. Bu sınavların ilk oturumuna TYT adı verilir. TYT oturumu tüm adayların girmesi ve çözmesi gereken bir sınav iken adayların gireceği ikinci oturum olan AYT oturumu daha öznel bir sınav olarak kaşımıza çıkar.

AYT oturumu lise 11. Sınıf ile 12. Sınıf derslerinde işlenen konulardan oluşur. Bilindiği üzere lise 10. Sınıf bittikten sonra öğrenciler kendi istek, talep ve yeteneklerine göre, sözsel, eşit ağırlık, sayısal ve yabancı dil bölümlerinden birini seçerler. Yapılan bu seçim sonucu 11. Ve 12. Sınıf boyunca o bölüme ilişkin dersler ve konular işlenir. Bunun sonucu olarak da her aday AYT oturumunda okuduğu bu bölüm derslerinden sorumlu tutulur.

AYT Dersleri Hangileridir?

AYT oturumunda her öğrenci yalnızca kendi alanındaki sorulardan sorumludur. Bu doğrultuda Sözel bölümü tercih eden ve okuyan adaylar Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1 testleri ile Sosyal Bilimler 2 Testinden sorumludurlar. Eşit ağırlık bölümünü yani TM bölümünü okuyan adaylar ise Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1 testleri ile Matematik testinden sorumlu olurlar. Son olarak lise 11. Sınıf ile 12.  Sınıfta FM yani sayısal bölümü tercih edip okuyan adaylar ise Matematik testi ile Fen Bilimleri Testinden sorumludurlar.

Kaç Soru Çıkıyor?

AYT oturumu özellikle üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerine kayıt olmak için girilmesi ve belli başarı sıralaması elde edilmesi gereken bir oturumdur. Bu oturumda adayların başarılı olabilmesi için sistemli bir çalışma ile hazırlanmaları gerekir. Sistemli çalışmanın ilk adımı ise AYT oturumunda sorumlu olunan dersler ile hangi dersten kaç adet soru çıktığının bilinmesidir. Bu doğrultuda sizlere ilk olarak AYT oturumunda sorumlu olunan dersleri paylaştık. Şimdi daha ayrıntılı olarak soruların hangi derslerden kaçar adet çıktığına ilişkin bilgiye geldi.

Sözel Bölüm okuyan adaylar AYT oturumunda Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1 bölümünden toplamda 40 adet sorudan sorumlu olurlar. Bu bölümde Türk Dili ve Edebiyatı dersinden 24 adet soru bulunur. Buna ek olarak Tarih dersinden 10 ve coğrafya dersinden de 6 adet soru bulunur. Bunun yanı sıra Sosyal Bilimler 2 Testini de çözmek zorunda olan sözel adaylar, bu testte de 40 adet soru ile karşılaşırlar. Bu soruların 11 tanesi Tarih-2, 11 tanesi Coğrafya-2, 12 tanesi Felsefe grubu dersleri ve 6 tanesi de Din Kültürü dersine ait sorulardır.

Eşit Ağırlık bölümünden mezun olan adaylar Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1 testi ile Matematik testinden sorumlu olurlar.   Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1 testine ilişkin soru dağılımını yukarıda anlattık. Matematik testinde ise geometri ve Matematik soruları bulunur. Toplamda< 40 adet olan bu soruların büyük çoğunluğu matematik derslerinden oluşur. Yaklaşık dörtte biri kadarı ise Geometri derslerine ait konulardan çıkabilir.

Sayısal bölümünden mezun olan adaylar ise Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden sorumludurlar. Her iki test grubundan da 40’ar adet soru bulunur. Fen Bilimleri testinden çıkan 40 adet sorunun 14 adedi Fizik, 13 adedi Kimya ve 13 adedi de Biyoloji derslerinde işlenen konulardan gelir.

Değerli YKS adayları, eğer sizler de üniversitelerin en az 4 yıllık lisans bölümlerine kayıt hakkı elde etmek istiyor iseniz AYT oturumunda sorulan sorulara ve çıkan konulara daha özenli çalışmalısınız. Bu doğrultuda kendinize bir plan hazırlamalı, sorumlu olunan dersler ile bu derslerden çıkan soru sayısına ve kendi bilgi ile beceri durumunuza göre sitemli bir çalışma gerçekleştirmelisiniz. AYT oturumunda çıkan dersler ile soru sayılarını paylaşmamızın en büyük nedeni, sınav hazırlık aşamasında ağırlık vermeniz gereken dersleri tam olarak bilmenizi sağlamak. Yapabildiğiniz ders ya da konulardan ziyade, zorlandığınız fakat sorumlu olduğunuz ders ve konulara yönelmeniz başarılı olmanızı daha da kolaylaştıracaktır.

En Çok Okunan Yazılarımız

Odaklanma Arttırma Sırları

Odaklanmayı Arttırma Sırları

Odaklanma terimi özellikle sınava hazırlanan öğrencilerin sıkça karşılaştığı bir terim. YKS uzun bir maraton olduğu için birçok aday ya yolun yarısında pes ediyor ya da

Daha Fazla »
TYT Biyoloji Konuları Nelerdir TYT Biyoloji Konuları Nelerdir

TYT Biyoloji Konuları

TYT Biyoloji konuları her öğrenci tarafından merak edilmektedir. ÖSYM tarafından her yıl üniversiteye giriş sınavı yapılır. Üniversiteye giriş sınavına Yüksek Öğrenim Kurumları Sınavı yani YKS

Daha Fazla »
TYT Matematik Konuları

TYT Matematik Konuları

TYT Matematik konuları üniversiteye giriş aşaması olan 2 sınavın ilkinde yer alır. Bilindiği üzere üniversite giriş sınavı iki aşamadan oluşur. Bu aşamaların ilki genelde temel

Daha Fazla »
TYT Ne Demek

TYT Ne Demek?

TYT lise ve dengi okullardan mezun olan öğrencilerin üniversitelerdeki bölümlere yerleşebilmeleri için geçmeleri gereken bir sınavdır. Bu sınava Yüksek Öğretim Kurumları adı verilir. Kısacası YKS

Daha Fazla »

TYT Türkçe Konuları

TYT Türkçe konuları birçok aday tarafından merak ediliyor. Öncelikle sınav hakkında küçük bir bilgi vererek ardından TYT Türkçe konularına birlikte bakalım. Değerli öğrenciler üniversiteye giriş

Daha Fazla »
TYT Soruları Nelerdir

TYT Soruları

TYT sınavı üniversiteye giriş sınavının ilk adımı olarak karşımıza çıkar ki TYT soruları sınavın büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Genelde lise 9. sınıf derslerinden ve konularından

Daha Fazla »
SOSYAL